Şofben Arıza Servisi

Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Nedir? Sızıntı ve Kaçak Problemlerinde Neler Yapılır?

Yaşam alanlarımızda maalesef ki artık çokça görebileceğimiz ucuz malzeme ve hatalı işçilik sonucu meydana gelebilecek tesisat borularından sızan atık su ve diğer eşya ya da tesisatlara zarar verebilen su sızıntılarına su kaçağı denir.

Olası bir su kaçağında neler yapılmalı?

Hali hazırda su kaçağının var olduğundan eminsek işinin ehli, mesleki  sertifikalara sahip bir sıhhi tesisatçıdan yardım istememiz bize ev ya da ofisimizin çeşitli yerlerine istemeden zarar vermemizin de önüne geçecektir. Mutfak ve tuvalet tesisatları, petek, kombi ve su tesisatı ile tüm yaşama alanlarının kanalizasyon hattında görülen arızalarda konusunda uzman tesisatçılardan destek alabiliriz.

Su kaçağında neden tesisatçılardan yardım istemeliyiz?

Bazı durumlar basitçe çözebileceğimiz musluk, vana ya da conta değişimi kadar kolay olmayabilir. Kapmsamlı bir arıza ile karşı karşıya kalmamız durumunda uzman tesisatçıların kullandığı bazı teknolojik ekipmanlar mevcuttur:

  • Dinleme cihazı ile tespit yöntemi: Sektöre özel hassas bir dinleme cihazı kullanarak kaçağın merkezini tespit eden en etkili yöntemdir.
  • Higrometre ile tespit yöntemi (Nem ölçer): Genellikle üç santimetreye kadar nem ve suyun çıkış noktasını tespit etmekte kullanılan ve yine sektöre özel bir higrometre vasıtasıyla çalışılan yöntemdir.
  • Termal kamera ile tespit yöntemi: Kombi ya da peteklerden çıkan sıcak su tesisatı borularının sızıntı olduğu düşünülen mekanın hangi kısmından geçtiğini görmek için kullanılan sektöre özgü şekilde modernize edilmiş bir tespit yöntemidir. Mevcut sıcak su tesisatının geçiş borularını belirledikten sonra kaçağın yer tespiti için genellikle hassas dinleme cihazından da yardım alınır.

Su kaçağında sızıntı tespiti nasıl yapılır?

Su kaçaklarına artık hiçbir fayansa ve tabana müdahale etmeye gerek kalmadan kesin yer tespiti yapılabilmektedir. Bundan sonra sızıntı oluşturan tesisata göre tesisat boruları yenisi ile değiştirilebiliyor ya da pimaş tahrip edilmeden tamir edilebiliyor.

Tamir sonrasında aynı sorunlar tekrar eder mi?

Su kaçağı olan tesisatlarda uzman bir ekipten yararlandığınız takdirde bu bölgede oluşan sorunlar tekrarlanmaz. Ancak öncelikle uzman tesisatçıların kullandığı ekipmanlar ve boru yollarının geçtiği noktalar doğru bilinmelidir.

Unutmayın, sıhhi tesisat sistemleri bir evin en önemli demirbaşları arasında bulunur. Su kaçağı gibi sıhhi tesisat sistemlerinde karşılaşacağınız problemlerde,

Bir yanıt yazın